יום ראשון, 29 במאי 2011

השתתפות באח הגדול ו -15 דקות התהילה

נו, גם לכם בא להשתתף ב"אח הגדול"? האם אתם מתאימים לכך? האם יש לכם קווי אופי שנדרשים ממשתתף בתכנית זו, שבה הוא נדרש לחשוף את עצמו 24 שעות ביממה שבעה ימים בשבוע במשך כמעט ארבעה חודשים ?

הגיע הזמן לדון קצת בנושא ובמה שנדרש ממשתתף ב"אח הגדול" ובאילו מצבים הוא צריך לעמוד.

ראשית, מי ש"מפקיר" את עצמו לתכנית כזו צריך לדעת שכל תנועה שיעשה, כל אמירה שיאמר, כל התנהגות וכל קווי האופי שלו מתגלים. אדם שהיה אלמוני עד כניסתו לתכנית, בעקבות התכנית כולם יודעים עליו האם הוא חכם או טיפש, איך הוא מדבר, איך הוא קם ואיך הוא ישן, האם הוא עצמאי ובעל תכונות חיוביות, בעל יחסי אנוש תקינים, או שמא נרקסיסט ומגלומן שרק הוא ורק עצמו חשובים לו ביותר. האם הוא יודע "להחזיק מזלג", להכין חביתה או לגהץ או שמא צריכים לעשות עבורו הכל?
הוא גם צריך להיות בעל יכולת לעמוד במניפולציות שמפעילה עליו ההפקה.
משתתף בתכנית צריך להיות בעל קווי אופי חזקים כדי לשרוד בשלום חיים עם עוד קבוצת אנשים במקום סגור, מנותק מקשר עם החוץ, ללא טלוויזיה, ללא טלפון וללא המחשב שהוא רגיל אליהם. הוא צריך להיות גם בעל עור של פיל ולהיות בעל יכולת לשאת ביקורת בהיותו בתוך הבית, וגם להיות בעל יכולת לשאת ביקורת כשיצא מהבית ויקרא את כל הכתבות והטוקבקים עליו, במידה שאלה אינם מחמיאים.
.
משתתף ב"אח הגדול" צריך לקחת בחשבון, שבעצם כניסתו לתכנית לא רק הוא נחשף, אלא גם משפחתו, שצריכה להגיע לאולפן הטלוויזיה מידי פעם, כדי לקדם את בן משפחתם ואף לענות על שאלות, המוצגות להם בעקבות התנהגות זו או אחרת של בן משפחתם המשתתף בתכנית, ולא פעם השאלות האלה מביכות מאוד.
למשפחת המשתתף חשוב שיהיה גם כסף לסמס עבור יקירם, כדי שלא יודח.

למשתתפים בתכנית נדרש אומץ, ולחלק מהם - שאנחנו מתפלאים מה הם עושים שם בכלל וכמה מביכה ההתנהגות שלהם - כנראה נדרש חוסר מודעות ברמה גבוהה. כי אם היו מודעים לעצמם, ודאי לא היו נכנסים לתכנית כזו ומגלים את תכונותיהם המוזרות או המביכות או את חוסר האינטלגנציה שלהם ברבים.

המשתתפים בתכנית צריכים להיות בעלי יכולת לעמוד בלחצים כאלה ואחרים. ידוע שלא פעם הם נזקקים לאמצעים כימיים כדי לשרוד את שהותם שם, ולעיתים אף לאחר צאתם משם הם נזקקים לכך, ועל כך היו כתבות ואף יוצא אחת העונות הודה על כך בגלוי.

ובכן - מה מניע אותם להשתתף בתכנית כאשר לעיתים חלקם עלולים לצאת משם חבולים? ראשית - כמובן השאיפה לזכות במליון השקלים.
ובעיקר : הרבה מן המשתתפים בתכניות ריאליטי מעוניינים בחשיפה ובפרסום על מנת להפוך לסלב, לפרסם את העסק שלהם או לזכות בכל מיני עבודות, שללא ההשתתפות בתכנית הם ודאי לא היו מגיעים אליהם. יש ביניהם שמיד בצאתם זוכים לקמפיינים ולתכניות טלוויזיה, שבלי ההשתתפות בתכנית לא היו מקבלים אותם.
הרצון להתפרסם ולהיות סלב אפיין חלק גדול ממשתתפי העונה האחרונה. חלקם היו בעלי אגו ענק, היו ביניהם שגילו נרקסיזם ומגלומניה, וכל הפאפרצי, ההזמנות להשקות וקבלת הנחות סלב זה אוויר לנשימה עבורם.
האם כולם מתאימים לקבל קמפיינים ותכניות? לא תמיד. פשוט חברת "קשת" הרי מקבלת אחוזים מהשכר שמקבלים משתתפי הריאליטי, לפחות במשך השנה הראשונה (אם אינני טועה), ולכן יש לחברת "קשת" אינטרס כלכלי לדחוף את פליטי הריאליטי, שזה עתה התפרסמו, לקמפיינים ותכניות בטלוויזיה.

יש , כמובן, פליטי ריאליטי שמרוויחים מאוד מהשתתפותם בתכנית וזוכים להנחות תכניות גם שנה לאחר צאתם מן התכנית.
ההשתתפות בתכנית "האח הגדול" למעשה שינתה להם את החיים.
מבחינת הציבור שצופה בתכניות בטלוויזיה, חשוב שפליטי ריאליטי שמשתתפים בתכניות טלוויזיה יהיו גם מתאימים לכך.

ובקשר ל -15 דקות התהילה של חלק מן המשתתפים : הם מנסים למשוך דקות אלה עוד ועוד. הם מוכנים, לעיתים, כמעט לעשות כל דבר. הם מזמינים פאפרצי, רצים מהשקה להשקה, מזמינים צלמים לצלם אותם כשהם עושים שופינג, כשהם בים, העיקר להיות בכותרות, לפעמים עד כדי גיחוך.
על מנת למשוך את דקות התהילה, אנחנו לפתע רואים גם כאלה שכמעט מרטו בתכנית שיער זה לזה - נפגשים ומתרועעים יחד, כאילו לא קרה ביניהם דבר.

מעניינת גם תופעת המעריצים של חלק ממשתתפי "האח הגדול" ;
אומנם היו כאלה מבין משתתפי "האח הגדול" שגילו בתכנית תכונות חיוביות, כאלה שניתן ללמוד מהם דבר או שניים על  יחסי האנוש שגילו ועל כישורי החיים שלהם ועל הצניעות שלהם והם ראויים לקבל מחמאות, אך היו גם כאלה שבעיקר היו מעיקים מאוד בתכונות שגילו או בהתנהגויות שלהם או באמירות שאמרו או שהיו בלתי נסבלים במידת הנרקיסיזם שלהם ובמגלומניה - ולפתע הם יוצאים ויש להם עדת מעריצים בפייסבוק או במקומות אחרים שממש נכנסים לתחרות מול מעריצים של משתתפים אחרים בתכנית - מי יטקבק יותר ויביא את מושא הערצתם למקום הראשון בטוקבקים. פתאום משתתף או משתתפת ריאליטי, שאף אחד לא הכיר קודם, הופכים להיות חשובים, ויש להם מעריצים ועוצרים אותם ברחוב להצטלם ולקבל מהם חתימה ולעיתים זה נראה מגוחך.

ומה יהיה כשכל זה ייגמר?
למי שהוא עם רגליים על הקרקע , אחרי שכל ההמולה סביבו תפחת, הוא יחזור פחות או יותר לחייו הרגילים, אך מי שהאגו שלו מנופח והתנפח עוד יותר והוא נרקסיסטי וזקוק לסגידה באופן תמידי - המעבר הזה יכול להיות קצת קשה.
את כל הדברים האלה, מי שרוצה להשתתף בתכנית כזו, צריך לקחת בחשבון מראש.

2 comments:

 1. מתוקה שלי
  את רושמת פשוט מדהים
  ניתחת את נושא האח באופן שראוי להרבה
  מאד הערכה.
  מי יתן ולא תיעלמי תמיד כייף לי לקרוא
  את דברייך, מסכים עם כל מילה שרשמת
  בהרבה אהבה והערכה
  דן

  השבמחק
 2. לדן היקר,

  תודה על תגובתך המחמיאה.

  יפעת

  השבמחק